Prøv Amerikansk Fodbold med Aalborg 89ers
Beskrivelse
Giv jeres elever en aktiv, anderledes og motiverende idrætsoplevelse!
Med Aalborg 89ers får skoleklasser fra 4. til 10. klasse mulighed for at prøve kræfter med amerikansk fodbold – enten i klubbens egne rammer i Dall (Svenstrup) eller som et mobilt forløb med flagfootball på jeres skole.
Hos Aalborg 89ers lægger vores instruktører vægt på præcis instruktion, sikkerhed og inklusion, så alle elever uanset niveau kan være med og opleve succes. På anlægget i Dall arbejder eleverne med sportens karakteristiske elementer: kast, greb, tacklingsteknikker, bevægelsesmønstre og små spilsituationer. Deltagerne får lov at prøve rigtigt football‑udstyr som hjelm, skulderpuder og trøje, som lånes af klubben.
Hvis I ønsker forløbet som et besøg på jeres skole, tilbyder vi en udgave i flag‑football, hvor der spilles uden kontakt og uden tungt udstyr. Her arbejder eleverne med samarbejde, bevægelse, spilforståelse og tekniske færdigheder i en tryg og sjov ramme.
Vælger I at forløbet skal være på skolen, anføres dette tydeligt i kommentarfeltet ved tilmelding.
Uanset om I vælger besøget hos Aalborg 89ers eller flag‑football på jeres skole, får eleverne en energifyldt idrætsoplevelse, der styrker fællesskab, motorik, mod og teamspirit – og som giver et spændende indblik i en af verdens mest populære sportsgrene.
Kontaktperson: Janne Nørgård mobil 41890135 jannenp@yahoo.dk
Forberedelse
Safety og fairplay-workshop
Formål: At være trygge, vide hvad kontakt betyder og hvilke regler der skaber sikkerhed.
Aktivitet:
- Gennemgå hvad ikke‑kontakt, kontrolleret kontakt og tackling betyder.
- Lad eleverne lave “skyggetacklinger” – stå rigtigt, placér kroppen, ingen fysisk kontakt.
- Lav en fælles fairplay‑kodeks.
Efterbehandling
Refleksion: Hvad gjorde os til et hold?
Formål: Styrke elevernes forståelse for samarbejde og roller.
Aktivitet:
Fælles refleksion over:
- Hvilke roller tog I på jer?
- Hvad fungerede bedst i kommunikationen?
- Hvordan mærkede I, at fællesskab gjorde en forskel?
Formål
Formålet er at give eleverne en positiv og motiverende introduktion til en sportsgren, de sjældent møder i deres hverdag.
Gennem trygge og inkluderende aktiviteter oplever eleverne, at amerikansk fodbold er en idræt med plads til alle – uanset kropsbygning, erfaring eller forudsætninger. Samtidig får de indblik i, hvordan sporten bygger på tydelig strategi, roller og samarbejde, og hvorfor fællesskab og holdånd er afgørende for succes.
Efter forløbet er målet at eleverne har:
- Fået en positiv oplevelse af at prøve en ny sportsgren og udfordre sig selv i et trygt læringsmiljø.
- Erfaret, at mangfoldighed er en styrke – amerikansk fodbold kræver forskellige kompetencer og kropstyper, og alle kan bidrage fra første minut.
- Opnået grundlæggende forståelse for sportens struktur og strategi, herunder hvordan roller, samarbejde og kommunikation får spillet til at fungere.
- Trænet tekniske færdigheder som kast, greb, bevægelse, positionering og (i klubforløbet) korrekt tacklingsteknik.
- Oplevet teamspirit i praksis, hvor fællesskab, ansvar og støtte til hinanden er centrale elementer.
Praktisk information
Tilmelding
Hver klasse kan booke op til 2 besøg gratis.
Ved tilmelding gives samtykke til, at arrangøren kan benytte de angivne kontaktoplysninger i forbindelse med den pågældende aktivitet.
Ved afbud under 10 dage før eller "no show" faktureres skolen 1000 kr.




