Oprør i Nordjylland. Udstilling og opgaver
Beskrivelse
Siden middelalderen har der været mange oprør i Nordjylland. Følg sporet tilbage i tiden og bliv klogere på, hvorfor og hvordan man gjorde oprør. Undervejs arbejder I med kronologi og tidslinjer, undersøger skriftlige kilder og prøver kræfter med originale genstande, der bringer historien til live. En spændende mulighed for at opleve fortiden helt tæt på!
Der findes to sæt elevopgaver – et sæt til mellemtrinnet (4.-6. klasse) og et sæt til udskolingen (7.-10. klasse).
De yngste klassetrin kan have glæde af at få udleveret et oprørspas i museets information og gå på opdagelse med det i hånden.
Opgaverne findes på hjemmesiden:
Aktiviteter
Besøg på Aalborg Historiske Museum, hvor der arbejdes med det undervisningsmateriale, der er lavet til udstillingen "Oprør i Nordjylland".
Forberedelse
Snak med eleverne om, om der er nogle "sager", der er vigtige for dem, og som de vil kæmpe for. Snak også gerne om, hvor langt de vil gå i denne kamp. I udstillingen er der eksempler på forskellige måder at gå i kamp for sin sag. I den ene ende af spekteret var der nogle, der tog toget til København for at demonstrere for et nordjysk universitet, i den anden ende var der nogle der mistede livet i modstandsbevægelsen under 2. verdenskrig og bondeoprør.
Efterbehandling
Gennemgå opgaverne og tal om det eleverne har kreeret undervejs. Hvad står der f.eks. på de protestskilte og de badges, de har tegnet.
Formål
Fag: Historie, dansk, samfundsfag
Kompetenceområde: Kildearbejde, kronologi og sammenhæng, historiebrug
Læringsmål:
- Eleverne arbejder med kronologiske sammenhænge og tidslinjer
- Eleverne læser og tolker historiske kilder
- Eleverne prøver at forstå historiske genstande
Praktisk information
Se flere detaljer
Der er gratis adgang for alle under 18 år, samt i undervisningssammenhæng.
En skoleklasse. Bemærk at der er nogle snævre passager i udstillingsrummet, så der bør højst være en klasse ad gangen. Kommer man to klasser på besøg, kan den ene klasse med fordel besøge resten af museets udstillinger imens den anden er i oprørsudstillingen.
Se flere detaljer
Man bestemmer selv, hvor lang tid man bruger.
Se flere detaljer
Hvis man vil spise medbragt mad, skal det oplyses på forhånd af pladshensyn.
Lærervejledning til skolematerialet
Skolemateriale til mellemtrinnet
Skolemateriale til mellemtrinnet. SVAR
Skolemateriale til udskolingen
Skolemateriale til udskolingen. SVAR
Tilmelding
Der er gratis adgang for alle under 18 år, samt i undervisningssammenhæng.
Det er nødvendigt at melde sin ankomst til museet i god tid i forvejen. Aftal også om I vil spise madpakker på museet, eller har brug for at låne mødelokalet.





