Grundskole
Gratis

Oplev en verden under overfladen

Billede

Beskrivelse

Lad en ny verden åbne sig med Aalborg Dykkerskole
Aalborg Dykkerskole giver elever i Aalborg Kommune mulighed for, gennem et prøvedyk, at stifte bekendtskab med begreber som 'tryk', 'massefylde', 'respiration' og 'iltoptag', mens eleverne under trykke forhold afprøver grænser og får store oplevelser. 
 

Aktiviteter

Under besøget i svømmehallen:

  • Gennemgang af retningslinjer for ophold i svømmehallen.
  • Få gennemgået små praktiske forsøg med tryk og massefylde.
  • Lav et prøvedyk hvor eleverne oplever massefylde (opdrift) og tryk på egen krop.
  • Nedskriv luftforbrug for den enkelte elev til udregning af iltoptag i kroppen i perioden.
  • Lav teoriopgaver, som omhandler tryk og massefylde samt luftforbrug.

Forberedelse

Før besøget i svømmehallen:

  • Cirka to lektioners oplæg af Aalborg Dykkerskole leveret som PDF. Der gennemgås forskellige
    eksempler på, hvordan tryk og massefylde ændres, når man kommer i/under vand.
  • Lav en lille test som relaterer til teksterne på PDF
  • Få viden om hvad der sker når man dykker
  • Se videoklip vedrørende de øvelser, som gennemgås i svømmehallen

 

Efterbehandling

Efter besøget i svømmehallen:

  • Udregn luft/iltforbrug for hver elev/hold/drenge/piger.
  • Lav en konto på PADI.com – Gratis – lav E-learnings modul PADI Discover Scuba Diving
    (prøvedyk) og få viden om hvad der sker, når man dykker.
    Eleven får herefter et rigtigt E-certifikat som bevis.
    Link: https://account.padi.com/login/sign-in?client_id=7l7c6rgndimr802cfhva7akdsh&redirect_uri=https://learning.padi.com/dsd 
  • Skriv en opgave som relaterer til dykning:
    • Udvikling af koralrev
    • Fødekæden i havet - eventuelt hvad sker der, hvis de naturlige rovdyr (hajer) forsvinder.
    • Syreregn forureningens indvirkning på koralrev (er der noget at dykke på om 50 år?)
    • Forskel på fersk- og saltvand og vandets cyklus på jorden (fordampning, regn, sne)
    • Havstrømme - evt. specifikt Golfstrømmen.
    • Affald i havene, plast og/eller mikroplast

 

Formål

Motivation - hvorfor er dette relevant for eleverne?
Nogle elever har måske prøvet at se livet under vandet, andre kunne godt tænke sig at prøve det.
Uanset om eleverne har interesse for dykning, så er det sundt at blive bevidst om, hvad der sker
under overfladen, og hvordan det liv vi lever på jorden, kan påvirkes af koralrev og livet under
vandet.

Praktisk information

Udbyder
Sted
Nørresundby Idrætscenter
Lerumbakken
9400 Nørresundby
Forløbstype
Forløb med formidler
Målgruppe
7. klasse
8. klasse
9. klasse
10. klasse
Fag
Biologi
Dansk
Fysik/kemi
Geografi
Idræt
Matematik
Natur/teknologi
Samfundsfag
Pris
Gratis
Antal
26
Periode
Hele året
Varighed
5 timer
Skjul detaljer

Nørresundby Idrætscenter

Fra kl. 9:00 til ca. 13:30.

 

Emneområde
Idræt og bevægelse
Natur, friluftsliv og udeskole
Naturvidenskab
Tværfaglige tilbud
Faciliteter
Mulighed for at spise medbragt mad
Mulighed for toiletbesøg

Undervisningsmateriale og inspiration

Forslag til materialer:

Gyldendal: Lysets brydning:
https://fysik-kemi.gyldendal.dk/forloeb/lyd-og-lys/kapitler/lys/indledning

Kræver login


Videnskab.dk

Indhold som dækker alle 4 fag.

”Vandlungen var indrettet sådan, at den var en lille smule lettere end vandet. Jeg lagde mig baglæns i vandet for at se om Archimedes lov også passede på mig. Han siger at et fast legeme, der nedsænkes i en væske, får en opdrift, der svarer til den mængde væske, der fortrænges. Dumas bragte mig bedre i overensstemmelse med Archimedes lov ved at fastgøre 3½ kg. blylodder til mit bælte. Langsomt sank jeg ned på sandbunden. Jeg trak vejret uden mindste besvær. Der hørtes en svag hvislen, når jeg indåndede, og der var en lille boblende lyd når jeg åndede ud. Regulatoren tilpassede trykket nøjagtigt
efter det jeg havde brug for. 
Jeg så ned i vandet med den følelse af at være på forbudte veje, som jeg altid har når jeg dykker”
Kaptajn J. Y. Cousteau – Den tavse verden.


Fysik:

  • Tryk/partialtryk
  • Opdrift
  • Lys, refleksion og brydning (hvorfor ser ting større ud under vand)
  • Farver (farvereduktion under vand)
  • Lyd under vand

Kemi:

  • Dykkerflaske/lufttank (luftsammensætning)
  • Salt- vs. ferskvand sammenhæng med opdrift.
  • Syre/basekemi. Menneskets påvirkning på dannelsen af syreregn

Biologi:

  • Trække vejret over/under vandet Hvorfor er det bedst med dybe indåndinger kontra små?
  • Hvordan påvirkes kroppen ved dykkersyge?
  • Hvorfor påvirkes kroppens hulrum, når de kommer under tryk (øre og bihuler)?
  • Menneskets påvirkning af forskellige økosystemer.
  • Affald i verdenshavene.
     

Geografi:

  • Udvikling af koralrev. Vækst/dyreliv
  • Verdenshavene.
  • Havstrømme.
  • Hvad er forskellen på El Niño og La Niña?

Tilmelding

Gratis