IDRÆTSDAG med foreninger
Beskrivelse
Som en del af IDRÆTSMØDET har du nu mulighed for at tage dine elever fra mellemtrinnet med i Kildeparken den 29. april.
På dagen vil I blive præsenteret for fem fede aktiviteter instrueret af dygtige trænere fra foreninger eller idrætsforbund.
Alle aktiviteter tager udgangspunkt i involverende foreningsaktiviteter til mellemtrinnet og afvikles af motiverende instruktører.
Tidsprogram for dagen *
9.00 - 9.15: Velkomst & opvarmning
9.15 - 9.50: Aktivitet 1
10.00 - 10.35: Aktivitet 2
10.45 - 11.20: Aktivitet 3
11.20 - 11.55: Frokost
11.55 - 12.30: Aktivitet 4
12.40 - 13.15: Aktivitet 5
* Der tages forbehold for ændringer
VIGTIG INFO
- Hver klasse får tildelt fem forskellige sjove aktiviteter. Valget af aktiviteter bliver ud fra et tilfældighedsprincip og programmet udsendes i ugen op til arrangementet.
- Vi forventer at I deltager i alle de aktiviteter I bliver tildelt, og skulle det være nødvendigt at aflyse én aktivitet pga. transport eller lignende skal vi vide besked senest 4. april.
- Når du har booket plads til din klasse - kan du gå igang med planlægningen, herunder transport, kalenderkoordinering osv. Vi henstiller til at evt. afbestilling sker indenfor et par dage efter bookingen - så vi undgår afbud tæt på dagen.
- Det er gratis for jer at deltage i arrangementet - men skolen skal selv sørge for transport. (læs om offentlig bustransport her)
- Der er plads til 30 klasser med max 30 elever, og pladserne tildeles efter først-til-mølle-princippet.
Ved spørgsmål eller lignende bedes I kontakte
Trine Øhlenschlæger: trine.ohlenschlaeger@aalborg.dk
Efterbehandling
Du kan som et led i efterbehandlingen agere ambassadør for "en aktiv fritid".
Hvis du vil orientere dig ifht. hvilke foreninger der kan findes i kommunen, kan vi henvise til denne side: Foreningsoversigt Fritidsportalen Aalborg
Formål
- Vi vil gerne skabe rammerne for, at du og dine elever kan få inspiration til en aktiv og varieret skoledag.
- Samtidig skal dagen gerne give eleverne mulighed for at prøve nye og sjove ting sammen, hvilket kan bidrage til at styrke fællesskabet i klassen.
- Derforuden er det målet, at eleverne får indtryk af de mangfoldige muligheder, der findes for en aktiv fritid og de fællesskaber der findes i kommunens forenings- og fritidsliv.
- Vi vil med dette tilbud lægge vægt på såkaldt "hands-on inspiration", hvor elever deltager sammen med den/de lærer(e), som er knyttet til klassen og hvor I får ideer til, hvordan I kan arbejde med aktiviteterne i idrætsundervisningen og/eller skoledagen generelt.
Praktisk information
Se flere detaljer
Finansieres af Aalborg Kommune
Aktiviteter fra klokken 9.00 - 13.15
Tilmelding
Finansieres af Aalborg Kommune